Mumínci – děsivé pohádky mých mladých let 1

Před nedávnem jsem se omylem dostal k dokumentu o životě umělkyně Tove Jansson, švédské Finky, která obohatila fádní dětskou literaturu (plnou nanicovatých Malých princů a dobrých konců) o zavalité bílé bytosti známé jako Mumínky. Snad každý, kdo se narodil od 1980 – 1995 je musí znát. Mumínci, oplácaná bílá stvoření podobná malým homifikovaným hrošíkům, s vybraným vkusem a smyslem pro dobrodružství, obývající přepychové domy plné vybraných pochutin, knih a starožitného nábytku, kteří sami sebe nazývají lidmi, nezapadají mezi běžné pohádkové postavy a některé jejich příhody dokázaly vyděsit pár milionů dětí po celém světě. A jak se jim to podařilo?

Ku příkladu. Hned v prvním díle Mumínek najde záhadný klobouk, který změní vše, co do něj spadne, a když pak Mumínek a jeho přátelé hrají na schovku, schová se do něj a klobouk ho promění v opelichanou příšeru, tak, že ho ani vlastní rodiče nepoznají. V dalším díle tentýž klobouk způsobí nehodu, která bezmála zničí celé rodinné sídlo, když z něj začne vyrůstat nebezpečný rychle rostoucí zákeřný strom. Korunu tomu nasadí dvě miniaturní kleptomanská stvoření, která u Mumínků skryjí jistý ukradený kufr, pro který si v noci přijde démonická nebezpečná zrůda. Navíc i postava Mumínka vznikla původně jako vyobrazení noční můry, která pronásleduje opilého muže na jeho cestě domů z hospody. No a tohle, že má být pohádka pro děti?

Mimla, Pipla, Čmuchálek, Čenich, Slečna Freda, Hatifnati... české překlady jmen protagonistů jsou vážně... "působivé"

Mimla, Pipla, Čmuchálek, Čenich, Slečna Freda, Hatifnati… české překlady jmen protagonistů jsou vážně… „působivé“

Ačkoli míru děsivosti po prvních pěti dílech radikálně klesá k nudným epizodám typu kterak mumínci připraví narozeninové překvapení pro Mámu Mumínkovou, nebo jak uzdraví neviditelnou holčičku, Mumínci mají pro mne zvláštní kouzlo. Na rozdíl od většiny pohádkových postav se Mumínci chovají velmi uvěřitelně a jejich charaktery působí dospěle. V pohádce obvykle chybí klasické poučení a schématické vyprávění, zlé postavy nejsou poraženy, ani převedeny na stranu dobra, naopak jsou ponechány svému osudu a původ zla je většinou ponechán nevysvětlen. Příběhy Mumínků jsou jistým jinotajem života jejich matky, Tove. Pohádce nechybí ani jistá severská poetičnost a láska k přírodě (a hlavně k moři), vlastní skandinávským národům. Chcete-li hledat v knize ponaučení, nenajdete, ale jisté poselství zde je, a sice tolerance.

Nečekejte rozuzlení ve stylu „scooby-doo“. Pod pláštěm tohoto děsivého monstra se neschovává žádný mumínek.

Česká televize – z nějakého ne zcela jasného důvodu – bohužel nadabovala a odvysílala jen několik pár epizod animovaneého seriálu, který vznikl v japonsko-dánské koprodukci, na youtube jsou ale v angličtině dostupné všechny. Mezi ty nejlepší epizody, které byste si neměli nechat ujít, patří:

 • 01 – Jaro v údolí (Spring in Moominvalley)
 • 02 – Kouzelný klobouk (The Magic Hat)
 • 03 – Loď na pobřeží (The Wreck)
 • 04 – Mumínci objevují ostrov (The Desert Island)
 • 05 – Tajemství hatifnatů (The Hattifatteners)
 • 06 – Malí hosté (Thingumy and Bob)
 • 07 – Kufr (The Suitcase)
 • 08 – Hamburinova kouzla (The Hobgoblin)
 • 09 – Neviditelná kamarádka 1 (The Invisible Child 1)
 • 10 – Neviditelná kamarádka 2 (The Invisible Child 2)
 • 13 – Poslední drak na zemi (The Last Dragon on Earth)
 • 14 – (Our Neighbour is a tough teacher)
 • 35 – (The witch)

Pozornost si určitě zaslouží i původní knihy a komixy, kterým zůstala jímavá hravá poetičnost.

Jaká je vaše nejoblíbenější postava obývající Moominvalley? Já mám favority dva – Moominpapa a Snif, ale každý z hrdiný má něco do sebe.

Reklamy
Označeno tagem , , , , , , ,

5 thoughts on “Mumínci – děsivé pohádky mých mladých let 1

 1. Eva napsal:

  Díky za článek u mumíncích, jsou to moji oblíbenci. Nejvíc mumínkova maminka – není báječná máma ta, která když mumínek řekne „mami, jdeme se vypravit za dobrodružstvím na pláž“, odpoví „nachystám vám pár koláčků a limonádu“?:)
  Nepochopila jsem přesně, jestli hodnotíte knihy nebo seriál, já jsem odrostla na knihách. (Na vloženém obrázku máte „slečna Freda“, v knize vždy byla slečna Ferka, Fred je její brácha. Ověřeno na wikipedii.) Co mě však zaráží – Vás mumínci opravdu vyděsili? Já jsem se nejvíc bála u Červené karkulky – chápejte, přijde k babičce, tam je místo ní vlk, sežere tu sladkou holčičku, na konci ho rozpářou (nechutné) a zašijí do něj kameny (podlé)… Proti tomuhle jsou mumínci pro mne pohodáři:)

  • Centauri napsal:

   Dobrý den, děkuji za milý komentář. Děs ve mne vzbuzoval animovaný seriál, ke knihám a komixům jsem se dostal až v dospělosti a v angličtině, se slečnou Ferkou máte určitě pravdu, popletl jsem to. Vidíte, o červené karkulce jsem měl v plánu taky napsat pár řádků v příštím článku. Ale mumínci jsou pro mne zkrátka a dobře číslo jedna ve všech pohádkách, tak dostali přednost, i když to není ta top nejděsivější pohádka. Přeji hezký den:)

   • Eva napsal:

    Snad se na ten seriál budu muset podívat, abych si mumínky dostudovala… jsem jen o něco málo starší než vy, ale téměř mě minul – a možná to tak bylo lepší:) Na Karkulku se budu těšit, hezký den i Vám*

 2. Daniel Kraus napsal:

  Děsivé je znevažování dětství a jeho snů vč. pohádek, jak jste to napsal. Nevím, jestli se za své dětství stydíte dosud, nebo se prostě jen chcete chovat rádoby dospěle, ačkoliv máte stále chuť si hrát a bojíte se to přiznat.

 3. Morgarath napsal:

  V seriálu se Snufkin jmenuje Šňupálek ale v knize Čmuchálek? Zvláštní… V dětství mi to nedošlo, ale když jsem se k tomu dostal teď, tak mi jeho jméno evokuje, že něco šňupe, což je špatné, protože je to moje nejoblíbenější postava. Knihy jsem nečetl, ale budu muset sehnat. V seriálu je takový tajemný a moudrý, jako kdyby to byl učitel Mumínka. A jak vykouknou ty jeho oči zpod klobouku, to je kouzelné…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Ema mele

tragikomické historky

Blogs Of The Day

Just another WordPress.com weblog

VEGANPALEO

......veganství & paleo diet.....

The Genealogy of Style

All the epigones find their own way

Šťastný blog

Zápisky o hledání osobního štěstí

Growing Wild

"Because life isn’t all about growing up, it’s about growing wild!"

Veganovo svědomí

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

%d bloggers like this: