Bez mlíka se vegani neposerou

Jeden z důvodů, proč se karnisté, ale i vegetariáni, dívají na vegany skrz prsty, je „ten jejich naprosto iracionální, neopodstatněný a nesmyslný odpor k mléku a mléčným výrobkům“.  Vášnivé diskuze o prospěšnosti mléka a naopak i o jeho škodlivosti se přitom vedou i mezi vědci.  Je kravské mléko příčinou evoluce lidského mozku, zázračným a nenahraditelným produktem poskytující lidem zdroj blahodárného vápníku, univerzálním lékem pro děti i dospělé… a nebo je to bílý jed, který nás jen zahleňuje, okyseluje a způsobuje vážné choroby, k nimž patří i některé civilizační a obávaná osteoporóza? Řeknu vám, jak to je.

40-explicit-vegetables-rexKdyž jsem se před nějakou dobou z etických důvodů rozhodl stát veganem, ani mne nenapadlo, jaký dopad to bude mít na mé tělo. Pravda, zříct se mléčných výrobků pro mě byla asi nekrutější zkouška, protože jsem si v nich do té doby celkem frčel. Na snídani cereálie v mléce, na oběd tvaroh, na svačinku jogurt, na večeři sýr a sklenku mléka s medem na dobrou noc… Stejně jako všichni spořádaní občané ČR jsem si byl vědom blahodárných účinků mléka a pevně jsem si za nimi stál, zvláště tehdy, když jsem si přidával druhou extra porci sýra. „Vždyť to má v sobě tolik vápníku, bez kterého bych umřel“ říkal jsem si…

Když má starší sestra přišla s tím, že se utvrdila ve svých -jak bych je tehdy možná nazval- extrémních eko-teroristických názorech a oznámila, že se hodlá stát veganem, první, co jsem si pomyslel, bylo: „Takže ty u nebudeš jíst ani tvaroh?“. Doopravdy, moje sestra se ze dne na den dobrovolně vzdala všech živočišných produktů (vyjma medu, který jí ve velmi titěrném množství). Můj apriorní odpor k veganství však ze dne na den opadal jako vlhká omítka ze ztuchlé kotovice. Čím víc jsem pronikal do mléčné masprodukce a objevoval hrůzné podmínky, v nichž jsou krávy drženy a ždímány jako staré hubky na nádobí, tím víc jsem pociťoval odpor k mléku a hlavně ke společnostem, které se na prodeji a těžbě mléka podílí.  Jelikož k masu jsem měl již delší dobu averzi a k vajíčkům jakbysmet, a taky proto, že sestra přežila téměř půl roku bez mléka a ještě se jí nezačaly drolit kosti ani odlupovat kůže, jsem konečně dospěl k závěru, že je čas konvertovat k etickému veganství.

A jak to bylo dál? Po týdnu mne chuť na mléčné výrobky úplně přešla, objevil jsem kouzlo rostlinných mlék. Mandlové, pistáciové, lískooříškové, sojové, rýžové, makové a nejen to, ale i všechny druhy luštěnin, zeleniny a ovoce, cereálií, kaší, seitanů, tempehů a všech možných tofúových věcí. Nechápu, jak jsem bez těch senzačních věcích a chutí dřív mohl žít! A odměna na sebe nenechala příliš dlouho čekat…

Po asi dvou měsících veganského jídelníčku mi úplně zmizelo astma, atopický ekzém, viditelně se mi zlepšil stav pokožky, zmizela únava a srovnal se mi můj velmi nízký tlak. Zkrátka zmizely všechny tělesné dysfunkce a choroby, na které jsem trpěl od dětství a které byly, jak mne doktoři často ujišťovali, neléčitelné. Ke všemu jsem neúmyslně shodil asi tři kila hmotnosti, ale jako zázrakem z těch partií, ve kterých se sádlo drželo od konce mého otesánkovského dětství, což je dobrá zpráva, protože se moje postava konečně přiblížila konfekčnímu vzoru. Špatná zpráva to na druhou stranu byla pro moji peněženku, na stranu třetí to byla výborná zpráva pro Reserved.

Asi jako každé rozhodnutí, tak i má změna životní stylu, nepřinesla pouze pozitiva. Češi, možná obecně karnisté nemají nic proti vegetariánům, ale vegany považují za fanatické ekomaniaky, dost často si o nás taky myslí, že jíme jen klíčky, kořínky a jabka, co sama spadla ze stromu… Ale o tom třeba někdy příště. Jo a co se týče prvního odstavce, ve kterém jsem slíbil, že řeknu, jak to s mlékem doopravdy je, tak – ačkoli nejsem vědec – mléko možná vážně je zdravé, ale já se bez něj neposeru. Dobrou chuť, pokud právě pijete mléko.

go-vegan

Reklamy
Označeno tagem , , , , , , ,

4 thoughts on “Bez mlíka se vegani neposerou

 1. sezna napsal:

  Vyborny clanek! Perfektni a zabavny styl psani. I ten o cokolade byl bezva, diky!

 2. oldwomen napsal:

  Vidíte to, a mne astmatu a přebytečného špeku zbavilo mléko přímo od čepu – bez pasterizace. Ještě teplé. Kozí k kravské. Ale jsem si sama sobě producentem i spotřebitelem. Jo a taky obezřetné požívání potravinových alergenů. V mém případě brukvovité rostliny.
  Dík za normální způsob psaní i myšlení. Jednoznačně máte pravdu s tím, že průmyslová prvovýroba je hnus a neúcta ke zvířatům i půdě, stejně tak souhlasím s tím, že „běžná“ populace spotřebovává víc masa, než je vhodné.

  • Centauri napsal:

   Závidím vám i vašemu dobytku. Je jasné, že rovnice – šťastná kráva = zdravé mléko – platí, jenom o tom moc lidí ještě neví. Přál bych si, aby v česku žilo více osvícených lidí, jako jste vy. Držím vám palce!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
Ema mele

tragikomické historky

Blogs Of The Day

Just another WordPress.com weblog

VEGANPALEO

......veganství & paleo diet.....

The Genealogy of Style

All the epigones find their own way

Šťastný blog

Zápisky o hledání osobního štěstí

Growing Wild

"Because life isn’t all about growing up, it’s about growing wild!"

Veganovo svědomí

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

%d bloggers like this: