Abstinenti všech zemí, spojme se!

Je sobota 4.00, doba, kdy jsou dobrovolně vzhůru jen dvě skupiny lidí – personál benzinových čerpacích stanic a lidé vracející se z pátečního tahu. Já jsem v tom vlastně dost nedobrovolně, protože jsem byl cca před hodinou poměrně neomaleným způsobem vyrušen ze spánku otcovým hlučným návratem z hospody. Co vede na mol opilé lidi ve tři hodiny ráno hodinu pobíhat po domě z jednoho koutu do druhého, otevírat přitom všechna okna a dveře, třískat s nábytkem a talíři, házet si s klíčky a dělat podobné neomalené věci, to je mi záhadou. Větším tajemstvím je mi už snad jen důvod, který mají lidé k tomu, aby pili. Přece ze sebe nikdo nechce dělat vývojově jednodušší formu života – jak by Minerva McGonagalová řekla „pitomého potácivého paviána“. Nebo snad ano?

Nebudu zapírat, je to přesně, jak si myslíte. Ve tři hodiny ráno mne věčným boucháním a lomcováním probudil opilý otec a já teď, po půlhodinové úvaze  tom, jak ho nenávidím, rozzuřený sedím před počítačem v zšeřelém pokoji a ze vzteku dělám to jediné, co v tuto dobu může bloger udělat – píšu příspěvek, o tom, jak mne naštval…

Šálkem vlažného kakaa chladím své vlastní rozhořčení. Je mi až s podivem, jak je naše v jiných ohledech nesnášenlivá česká společnost tolerantní vůči konzumaci alkoholu. Náboženské a etnické menšiny, lidé s – řekněme – jinou, než heterosexuální orientací, aktivisté, lidé vyznávající odlišné hodnoty a neobvyklý životní styl, lidé s preferencí volného času, vegetariáni, frutariáni, presbytariáni, bretariání a vegani. Ti a mnozí další jsou denně vystaveni kritickému hodnocení svého „mainstreamového“ okolí. Ale alkoholici, pijáci, pijani a kořalečníci jsou tolerováni. Fakt, že svou nadměrnou konzumací alkoholu ohrožují své okolí, je přehlížen, naopak společnost se k alkoholu staví dokonce shovívavě.

Život ve státě, jehož hlavou je lékařsky usvědčený alkoholik, mne často naplňuje pochybnostmi.

Vyrostl jsem ve městě, kde je pití alkoholu téměř součástí lidového koloritu, v době, kdy se dávalo dětem pít vína pro lepší spánek a panák slivovice byl považován za všelék. Většina mých vrstevníků nabyla své první zkušenosti s alkoholem v době, kdy jim ještě nebylo ani 12 let. Valná většina mých spolužáku v 9. třídě základní školy za sebou již měla pár prohýřených nocí a několik vybumbaných litrů tvrdého alkoholu. Na střední škole jsme trávili každý čtvrtek, pátek (někdy i středu) v nejhorších zlínských putykách pitím hektolitrů piva, zkoušením chutí levných kořalek a luštěním křížovek, což byla část, která nám šla – zvláště s narůstajícím počtem prázdných pivních sklenic – nejhůře. Na vysoké škole se užívání alkoholu jen zintenzivnělo… K pláči je mi z mých přátel, kteří si i přes svou inteligenci ničí zdraví a otupují úsudek tímto společenským zlozvykem. Marně se snažím pochopit, proč si tímto démonem zahrávají, i když si mnohdy dobře uvědomují následky, které ponesou. Ale to není jediné co nechápu…

Kromě toho, že je alkohol od dávných věků akceptován jako jediná dovolená a společensky přijatelná omamná látka, má i mnoho dalších „výhod“. I když víme jaké důsledky požívání ethanolu má, všeobecně je považován za neškodný. Lidé, co tzv. přeberou, jsou potrestáni kocovinou, ale jen málo kdy cítí pocit hanby, viny nebo sebe-ztrapnění. Jejich okolí, které jejich nezřízeným řáděním velmi pravděpodobně trpí, je naopak s něžností opečovává a dokonce je lituje. Vždy mne překvapí jakým tónem se lidé o svých tzv. hrdinech předešlého večera baví. Proč tak často slýchám „Ach ano, ten chudák to včera odnesl, zřejmě mu to pití nesedlo na podrážděný žaludek, i to se stává.“ a ne „Jen ho nechej ať si to užije, když jsem mu říkala, aby už s pitím přestal, mávl rukou a prohlásil, že my – ženské – tomu nerozumíme… A hele už se hrabe. Tak jak ti je Františku? Vyspal ses dobře pod tím keřem?“ i když by si to za to všechno, co nám tím svým neuváženým chlastáním způsobili, fakt zasloužili.

A nakonec, když se člověk rozhodne nebýt jako ostatní a démonu alkoholu vzdorovat, nepít a být zapřísáhlým abstinentem, v očích komunity se tak sám stává tím zlým, který se nedokáže bavit jako ostatní, který ostatním kazí zábavu, protože nepije, který svým bližním domlouvá, aby už přestali pít, který všechny štve, protože ho ráno nikdy nebolí hlava a nikdy nestrávil noc ve společnosti záchodové mísy. Proč jsme my – abstinenti – ti zlí? Proč nás všichni neustále nutí pít a přemlouvají, abychom se my změnili? Vždyť je to absurdní.

Vím, že je tohle trochu slepý článek, který nikam nevede a nic neřeší, ale mně to pomohlo vypsat se z toho vzteku, který ve mě lidé v mém okolí často vzbuzují svou bezohledností (a minimálně už nejsem na tátu tolik naprdnutý). Snad v této republice nejsem jediný uvědomělý, který si myslí, že alkohol je zlo a třeba se mnou někdo bude souhlasit, i když o tom celkem pochybuji. Vzhledem k tomu, že je čas na snídani, nechám toto téma otevřené. Budu rád, za vaše názory a postřehy.

Váš Limonádový Centauri.

Reklamy

3 thoughts on “Abstinenti všech zemí, spojme se!

 1. Harimata napsal:

  Taky pro to nemám žádné pochopení, respektive chápu to dobře, ale nesoucitím. Když se někdo natříská jak prase a pak je mu druhý den zle, neopečovávám, nelituju. A opilí lidé (nemyslím ten počáteční, celkem jen uvolněný stav) jsou mi protivní. :/

 2. Duhový Jednorožec napsal:

  Je to parádní článek, ale lidi, kteří by si ho měli přečíst a uvědomit si, že alkohol je ta nejzávažnější droga, ne jen protože je legální, ale je prostě hnusná dělá z lidí nekultivované zvířata, tak ti si radši zajdou na pivo a nečtou, nevidí, nechcou se zajímat(raději ani o sebe). Ano jsou různé studie kde se píše, že dvě deci bílého na „lepší růst nehtů“, dvě deci červeného na „zlepšení čichu“, jedno pivo s vytamínem B na „lesklejší vlasy“ alkohol vám všechno zlepší a ještě ty pocity vám zmírní a budete k nim otupělí, hurá deme pít vždyť je to vlastně super a celá společnost tě strhne a jdeš pít a pak zjistíš jak je to super? Ne není to tak a uplně tě chápu, lidé na mol přináší jenom problémy sobě i okolí. Těším se až si to jednou všecí přiznají, že neumí pít alkohol, že je to zlo. Třeba bude líp.

  • Harimata napsal:

   Stejně nevěřím, že ta dvě deci vína v konečném důsledku nejsou spíš škodou než přínosem. Pravidelná konzumace alkoholu musí být docela zátěží pro játra a navíc si tak člověk vybudovává závislost. Stejně tak pivo a vitamin B… Ale tohle doporučení od lékaře každý rád poslechne 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Ema mele

tragikomické historky

Blogs Of The Day

Just another WordPress.com weblog

VEGANPALEO

......veganství & paleo diet.....

The Genealogy of Style

All the epigones find their own way

Šťastný blog

Zápisky o hledání osobního štěstí

Growing Wild

"Because life isn’t all about growing up, it’s about growing wild!"

Veganovo svědomí

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

%d bloggers like this: