První republika – poprvé a naposled

Ok, nechci psát „haterské“ články a kritiky na každou druhou věc, co mi vadí, ale v tomto případě udělím výjimku… Na seriál ČT První republika jsem se opravdu velmi těšil. Buďme k sobě upřímní, česká historie není zase tak dlouhá a za její větší část se stydíme, nebo není absolutně zajímavá. První republiku známe jen z vyprávění našich babiček, z hodin dějepisu a seriálu Četnické humoresky. Ta doba má zvláštní punc „zlaté éry“, kdy se nám dařilo, vše jen vzkvétalo a vše, na co jsme sáhli, v tom jsme byli nejlepší na planetě. Mimo to se v té době děly ohromně zajímavé věci a tehdejší společnost byla někde na půl cesty mezi rakousko-uherském mocnářstvím a kapitalismem, politická situace byla bouřlivá a prostě bla bla bla… Závěr: Takže si nelze představit zajímavější téma na velký výpravný historický seriál.

Janu Štěpánkovou zapomněli tvůrci webu První republiky zmínit v obsazení, asi to znamená, že její role brzy umře. Což mne mrzí, protože je jedním ze dvou herců, na které mne v seriálu baví koukat

České televizi se první epizodou toho seriálu podařilo zničit vše dobré, co na První republice mohlo být. Nebudu se tu zbytečně rozepisovat o všech detailech, co mne vytočily. Ale už jen samotné obsazení je strašné. V seriálu se mihnou dva dobří herci, hlavní role jsou obsazeny -podle mne- béčkovými seriálovými herci a zbytek jsou neznámé tváře, ty však bohužel taky nezazářily. Moje máma navíc prohlásila, že už dlouho neviděla takto komicky uskupenou skupinu ošklivých herců v jednom seriálu. Mluvila o mužské části krů a zřejmě jí musíme dát za pravdu. Vojta Dyk v seriálu prostě chybí…

Celkově se stala asi někde chyba. I já vím, že vdaná žena v 1918 by nemohla na veřejnost bez klobouku a v takovémto sporém oblečku, a ke všemu s nedbale upravenými vlasy. Navíc z téhle fotky to vypadá, že herci viděli Písmo poprvé v životě. Nepříliš reálné v 1918.

Teď trochu vážněji. Kamera je povětšinou otřesná a střih konvenčně trapný, jediným světlým bodem jsou scény z války, které působí na české poměry celkem dobře. Co mne však nejvíc odrazuje na sledování dalšího dílu jsou dvě věci. Narace a hudba. Začnu od konce. Jsem auditivní typ, což znamená, že mne irituje, když ve zpravodajství TV Nova použijí jako podkres pro dojemné reportáže klavírní sólo z písně Someone like you od Adele, nebo soundtrack z Amelie z Montmartru a nebo nejhůře z Requiemu za sen. Za to bych vraždil. Použití hudby v seriálu První republika je strašné, násilné, kýčovité a vůbec se k té době nehodí. Záměrem tvůrců asi bylo implementovat do mozků diváků chtěné emoce ke každé sekundě seriálu. Proč? Vždyť si každý dokážeme sami vsugerovat, co se děje v hlavách jednotlivých charakterů a to hlavně díky tomu, jakým způsobem je celý příběh vyprávěn. A to je ta druhá nejotravnější věc na První republice. Tvůrci asi chtěli prozradit všechno o všech hned v první epizodě. Takže jsme byly svědky flash backů ze života hlavní hrdinky (tuším, že se jmenovala Klára), které někdo natočil s tak otravným šedobílým filtrem odpovídající spíš úrovni amatérské rodinného videa. Chápu, že pilotní díl, by měl diváky nalákat a nabídnout záminku ke sledování dalšího dílu. Ale čeho je moc, toho je příliš. A tohle je dobře míněná rada scénaristům: Když musíte použít voice over k vysvětlení děje, tak máte asi příliš složitou zápletku a příliš moc paralelních příběhů a nebo to prostě neumíte všechno odvyprávět. Někdy (ve filmu téměř vždy) je méně více, i hloupý český divák dokáže pochopit naznačení, nebo narážku a i bez toho, aby herci vypadali, že umírají nenávistí k vlastnímu manželovi, nebo bez démonické hudební kulisy.

A tohle je inkriminovaný ohavný filtr, který vystupuje ve všech flash-back scénách. Všimněte si jak krásně alabastrově přepálené jsou tváře mladých pánů vpravo.

Sečteno podtrženo, ačkoli nejsem filmový kritik a filmovou vědu jsem viděl možná tak z vlaku, seriál První republika se mi prostě nelíbí, další díl sledovat nehodlám, ale mrzí mne to.

Jaký je váš názor na seriál, líbí se vám? Napište mi ho do komentářů a nešetřte mne! 🙂 Když budete hnusní, tak vám maximálně neodpovím. Mějte se!

PS: O tom, jak otřesnou práci odvedly kostymérky na seriálu se dočtete v recenzi Seriál První republika zklamal od  Vítězslava a.k.a Czech Fashionisto.

Reklamy

11 thoughts on “První republika – poprvé a naposled

 1. Veronika Černá napsal:

  Dobrý den, autor tohoto článku se poněkud „sekl“, a to o 100 let. Jakých 1818? První republika je označení pro Československo v období od jeho vzniku v roce 1918 do Mnichovské dohody roku 1938 (zdroj: http://cs.wikipedia.org/).
  Jinak, mě se první díl líbil a už se těším na další.

 2. Nika napsal:

  Vcelku souhlas. Mně ještě například dostalo, že bratr Kláry má mít podle seriálu osmnáct, ale ten herec vypadá, že mu táhne na čtyřicet. Podobně nejmladší z Valentů rozhodně nevypadá na nezkušeného mladíčka. Z toho důvodu na mě hlavně ty scény z bordelu působily hodně komicky…

 3. Četař napsal:

  Mně se nelíbil začátek, několikrát je tam použito sousloví „Světová válka“, přitom to označení vzniklo až za 2. světové války! Dále se tam zase říká že to s R-U nevypádá dobře a že nejspíše prohrajou. R. 1918 to ale vypadalo pro R-U velice dobře – ruská fronta zanikla, srbové byli zatlačeni v Řecku, na Italské frontě nebyla ani jedna prohraná bitva a nadohled byly Benátky, Němci byli 40km od Paříže (potom se to teda začalo u Němců hroutit, ale nic nebylo (vojensky) ztraceno). R-U s Německem prohráli „jenom“ kvůli revolucím. Jinak mi to připadá koukatelný.

 4. Harimata napsal:

  Taky mě to zklamalo, jednak souhlasím s názorem a zvukovém doprovodu a rozmlželých vzpomínkách, jednak mě to neskutečně nudilo, no jo, je to pilotní díl, ale vážně jsem museli všechny postavy poznat hned v prvních 20-ti minutách? V půlce mi došlo, že už to nevnímám a sleduju to jen na sílu.

  Někdy mám pocit, že tu nikdo neumí natočit jak film, tak seriál, nakonec je to všechno jen dokola otřepaný zajetý stroj, který měl být dávno vyměněn něčím neotřelejším.

 5. Pat napsal:

  Serialem jsem byl bohuzel take zklaman. Absence dobovych zvyklosti – damy z lepsi spolecnosti vychazejici prostovlase, absence dobovych ucesu, nevhodne pouzita hudba a navic dialogy obsahujici slova segra a bracha – to vse nici atmosferu. Ale treba to byl zamer.

 6. Lukáš Vacek napsal:

  Je jasné, že tento seriál nemusí každého zaujmout či pobavit. Nicméně hledat kritiku v takovýchto drobnostech, jako je špatné rozmazání při vzpomínkách, či to, že tehdy bylo ono trochu jinak a zase tamto tak, mi příjde poněkud přehnané, obzvlášť když bereme v úvahu, že tento seriál nemá být naučným, nýbrž dramatickým a jaksi i ve značné míře kriminálním, že ano..

 7. Michaela napsal:

  Seriál jsem viděla, ale rozhodně bych neřekla, že tam hrají oškliví herci. Chtěla bych vidět toho, kdo recenzi napsal. Jsem si jistá, že pánům ze seriálu, co se týká vzhledu a charizmatu, nesahá ani po kotníky 😀

 8. Michaela napsal:

  Plus doplním k samotnému příběhu. Scénaristům tleskám za překvapující samotný závěr seriálu…zpočátku jsem byla zklamaná, kam se příběh ubírá, kde je jednoznačně rozděleno…kladná a záporná postava. Obdivovaný milenec a nenáviděný manžel..a hle ne vše bylo černobílé a z manžela se nakonec vyklubal celkem sympatický chlapík, který nadevše miluje svoji rodinu…a příběh zůstal šikovně otevřený do případné druhé série…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Ema mele

tragikomické historky

Blogs Of The Day

Just another WordPress.com weblog

VEGANPALEO

......veganství & paleo diet.....

The Genealogy of Style

All the epigones find their own way

Šťastný blog

Zápisky o hledání osobního štěstí

Growing Wild

"Because life isn’t all about growing up, it’s about growing wild!"

Veganovo svědomí

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

%d bloggers like this: