Kauza zámek

Materiály k nahlédnutí

 

Dopis Petry Psotkové 1

Vážený pane Centauri,

děkuji za opětovný email a zasílám naše vyjádření.

Má odpověď viz. níže.

V areálu Zámku Napajedla došlo k osazení elektronického otevíracího systému na brány tak, aby vstup do areálu mohly užívat jen oprávněné osoby a návštěvníci zámku. Soukromý areál zámku a parku navíc prochází postupnou rekonstrukcí a ta vylučuje nekontrolovaný pohyb třetích osob v areálu. Návštěvníci zámku se mohou nadále po areálu po dohodě s majitelem pohybovat. Ke spekulacím o průchodu uvádíme, že areál nikdy nebyl po právu průchozí. Existující věcné břemeno přístupu ke Klubu kultury plně respektujeme. Instalace otevíracího systému a nutnost najmutí ochranné služby je zejména reakcí na vandalismus, ničení areálu a krádeže, nerespektování provozního řádu apod. V současné době je prioritou dohoda s uživateli z řad sportovních klubů a nastavení dlouhodobých jasných vztahů na principu vzájemného respektu a důvěry. Jakákoli diskuse s městem Napajedla je podmíněna seriózním zájmem města o dohodu podobnou té se sportovními kluby a závazkem města hradit škody způsobované vandaly, podílet se na údržbě a bezpečnosti  a schopností policie takovým situacím předcházet.

Jsme z Napajedel, uvědomujeme si společenskou zodpovědnost k našemu městu a historickému odkazu našeho města. Právě proto jsme se bláznivě vrhly do záchrany napajedelského zámku, který považujeme za jednu z hlavních dominant města. Celé roky zámek a areál nikoho nezajímal, prodával se deset let a bylo to všem zcela jedno. Jednoho dne jsme přišli my a začali jej krok za krokem opravovat. To se děje zejména dle našich finančních a kapacitních možností, nemáme v zádech žádné velké investory. Myslím si, že za 4 roky, se podařilo udělat velký kus práce, a že naše město, město Napajedla, se dostalo do povědomí, zejména v oblasti cestovního ruchu, což bylo také naším cílem a snahou. Domníváme se, že nevnímáme zámek jen jako komerční záležitost, ale rozvíjíme jeho historického ducha, věnujeme se kultuře, dětem, historii zámku – města (organizace Chorvatské delegace, organizace návštěvy rodiny Baltazzi na zámku, to jsou věci, které se chystají třeba rok a chtějí vytrvalost, čas, i finance, ale dle našeho názoru mají smysl a jsou tím, co bychom zde měli akcentovat).

Chápu, že zámek a zámecký areál jsou pod drobnohledem a vždy budou a vůbec nebude záležet, zda na zámku budeme my anebo někdo jiný. Vždy tady město Napajedla bude mít partnera – soukromý subjekt, s nímž bude nuceno řešit určité záležitosti. To, že město celé roky dělalo, že „neslyší“, když jsme je vyzývali, ať informují občany o realitě, je skutečnost. Bohužel nebylo možné najít součinnost v nastavení jasných pravidel v areálu a stále jsme slyšeli „je to soukromé“, tak se starejte, přistoupili jsme po konzultaci s právníkem k těmto krokům. Lidé nedodržovali základní provozní řád, množil se vandalismus, nepořádek a to vše na soukromém pozemku. Usuďte sám, to by se vám líbilo na vaší soukromé zahradě? Vy byste si nechal od spoluobčanů nadávat v momentě, kdy je požádáte, ať jejich děti nelozí po sochách v kašně? Kde je úcta k památkám? A kde je úcta k druhému člověku? Kde je úcta k soukromému vlastnictví? Po čase zjistíte, že každé slušné slovo je marné slovo, že podaná ruka je zbytečná. Celé roky naše společnost plnila vše stanovené, co víc, celé roky toto bylo nad rámec daného, po městě jsme chtěli jen součinnosti v oblasti bezpečnosti a pořádku, jasných pravidel. Víte, pokud je celý areál soukromý a řítí se cyklista jako blázen a srazí dítě a něco se stane…kdo za to nese zodpovědnost, pouze my. A proto je nutné všechny tyto rizika eliminovat. Pokud lidé nejsou schopni dodržovat řád a pravidla, je to těžké. Nebudu zde hanit představitele našeho města – radnice, i když si myslím, že je alibistická a plodí jen zlo a nenávist, zejména díky své neschopnosti říci lidem pravdu. Nyní „křičí“ chceme jen boj a odplatu, ale nechápu za co. Situace je vyústěním jen jejich přístupu, neochoty komunikovat, věci řešit.

Toto jen úsměvná noticka: Když přijdou turisté na informační centrum a zeptají se, prý je tu zámek, tak se jim dostane odpovědi „ale tam nechoďte“ ten nestojí za to, zajeďte si do Vizovic…..jak  mile jsou lidé překvapeni, když neuposlechnou a nakonec na zámek přijdou……takže tak probíhá spolupráce a podpora. Když jede město na veletrh, dva dny před tím je nám oznámeno, jestli chcete, doneste si letáky…..a my jen odvětíme, my tam máme stánek taky, náš vlastní, zaplacený, ale rádi tam dáme letáky města. Sama jsem v loňském roce inicializovala vytvoření propagačních materiálu s heslem „Vyrazte na výlet do Napajedel“, který jsme navrhly, vyrobili na naše náklady, distribuovali apod. sloužil všem subjektům, městu, hřebčínu, pahrbku. Nečekám vděk, ani obdiv, pracujeme, děláme věci, neboť si myslíme, že mají smysl. A ani nechci ztrácet čas a energii bojem a slovíčkařením, neboť vím, že naši zastupitelé mají svou pravdu a pohled. Neházím je do jednoho pytle, vždy jsou lidé dobří a špatní. Avšak jak je vidět zlo plodí jen zlo, nenávist jen nenávist, a s lidskou malostí a zaslepeností je velmi těžké bojovat. Proč město s námi normálně nekomunikuje. Vždyť neoslovili ani našeho právníka, pokud by to neudělal on sám, žádný kontakt by nenastal. A pak dál je to pořád dokolečka……

Co se týká vašeho dotazu – ohledně daru 1.zš Napajedla – jak jsem psala výše, zámek Napajedla ctí historii, vzdělání, seniory apod., a proto podporuje rozličné aktivity a to nejenom v našem městě. Jsme však z Napajedel a rovněž vnímáme „boj“ mezi 1. zš a 2. zš. – myslím, že vzdělání dětí by mělo být základem, a hlavně to dobré, proaktivní a inovativní, a proto jsme se rozhodli tuto školu podpořit.

Přeji vám pěkný zbytek a pozitivní mysl.

S pozdravem, Psotková

Dodatek

Vážený pane Centauri,

děkuji za email.

Mé vyjádření máte, naložte s ním, jak uznáte za vhodné. Jen je vždy nutné vědět, že věci mají rub i líc a navíc, myslím, že nikdo z nás není právník…a pak lidé si vykládají věci všelijak, jak jim to vyhovuje, pasuje, málokdo chce vidět realitu……nikdo třeba ani neřekne, že sportovci nemají přístupy zabezpečeny v areálu vůbec, že jsou tam stavby načerno atd. atd. – to my celé roky víme, ale nikomu jsme v ničem nebránili, lidé dál hrají tenis či volejbal.

Faktem také zůstává, že zámek i park jsou státem chráněné památky a podle toho by se k nim mělo chovat, a navíc, zodpovědnost za vše, co se zde děje, neseme pouze my. Nyní za posledních bouří popadaly stromy, větve apod. a kdo nám pomůže s úklidem, dendrology apod. Nikdo, pouze my samy. Vím, že možná namítnete, že o park by se mělo více starat……víte, pokud máte miliony v zádech je vše sranda, pokud je nemáte, děláte věci pomaleji, postupně a s rozvahou. K dnešnímu dni bylo opraveno 90% budovy zámku a nyní postupně přichází na řadu park, který věřím bude časem krásný a bude takový, jak si zaslouží být. Posílám jen pár fotek, ať máte představu, co napáchaly letošní bouřky, je to jen drobná ukázka, škod je mnohem víc…..

Zdravím, Petra

Reklamy

One thought on “Kauza zámek

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Ema mele

tragikomické historky

Blogs Of The Day

Just another WordPress.com weblog

VEGANPALEO

......veganství & paleo diet.....

The Genealogy of Style

All the epigones find their own way

Šťastný blog

Zápisky o hledání osobního štěstí

Growing Wild

"Because life isn’t all about growing up, it’s about growing wild!"

Veganovo svědomí

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

%d bloggers like this: